ISO 121001 jest podstawową normą określającą zasady projektowania i budowania bezpiecznych maszyn, a — co za tym idzie — również ich oceny. Aktualna wersja ma już 13 lat, organizacje normalizacyjne czują więc potrzebę zmian.
Do Komitetu Technicznego nr 158 PKN wpłynął projekt nowej wersji normy.
Co się zmienia? Głównie nic. Pojawiła się wzmianka o zagrożeniach ze strony hakerów (cyber security breach2), zmieniło się nieco słownictwo (np. risk reduction measures zamiast protective measures), dodano lub zmieniono kilka ilustracji. Część tych zmian jest wątpliwa i KT 158 postuluje pozostawienie niektórych zapisów w dotychczasowym brzmieniu.
Ciekawsze jest to, co się nie zmieniło, czyli stare błędy. Zwróciliśmy (KT 158) uwagę na błędy w definicjach,3 na faktyczny brak kryterium dostatecznego zmniejszenia ryzyka4 i kilka drobniejszych niekonsekwencji (np. ewaluacja ryzyka jest wg definicji podjęciem decyzji, czy ryzyko jest akceptowalne, a na ilustracji jest etapem poprzedzającym tę decyzję).
Uwagi wysłano, teraz będą wszechstronnie analizowane przez autorów normy. „Jak wymyślą, projekt przyślą”, co przewidział już dawno Olek Grotowski. Przez najbliższych parę lat nie ma się jednak czego obawiać — przed nami jeszcze kilka etapów prac normalizacyjnych, bo biurokratyczne młyny mielą powoli.
﹏﹏﹏
- PN-EN ISO 12100:2012 Bezpieczeństwo maszyn. Ogólne zasady projektowania. Ocena ryzyka i zmniejszanie ryzyka [⤣]
- 5.4:3.d [⤣]
- moje ulubione to techniczny środek ochronny („osłona lub urządzenie ochronne”) i urządzenie ochronne („techniczny środek ochronny inny niż osłona”) — kto nie wie, czym one są, z definicji się tego nie dowie [⤣]
- co skądinąd świetnie harmonizuje z identycznym niedostatkiem dyrektywy 2006/42/WE ws. maszyn [⤣]
Dodaj komentarz