Każda nowa1 maszyna musi spełniać tzw. wymagania zasadnicze,2 a maszyny stare3 — wymagania minimalne.4 Relacja wymagań „zasadniczych” do „minimalnych” powszechnie postrzegane jest jako nierówność ostra: zasadnicze > minimalne. A tymczasem…
Przeanalizujmy powyższą nierówność w aspekcie norm. Tych zharmonizowanych z dyrektywą maszynową i tych niezharmonizowanych.
„norma zharmonizowana” oznacza niewiążącą specyfikację techniczną przyjętą przez organ normalizacyjny, to znaczy Europejski Komitet Normalizacyjny (CEN), Europejski Komitet Normalizacyjny Elektrotechniki (CENELEC) lub Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI), na podstawie mandatu udzielonego przez Komisję, zgodnie z procedurami ustanowionymi w dyrektywie 98/34/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 czerwca 1998 r. ustanawiającej procedurę udzielania informacji w zakresie norm i przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego
Dyrektywa 2006/42/WE ws. maszyn, art. 2 lit. l
Norma jest więc zharmonizowana, gdy zostanie ogłoszona przez CEN lub CENELEC, czyli gdy do jej nazwy doda się przedrostek „EN” (jak w „EN ISO 12100”). Normy zharmonizowane mają — jak się powszechnie uważa — tę magiczną właściwość, że maszyny skonstruowane i wykonane zgodnie z nimi są tym samym zgodne z dyrektywą, dlatego ich (norm) stosowanie jest bardzo wygodne dla producentów. Wystarczy kupić odpowiednie normy z „EN” w nazwie, zastosować je i…
Niestety, istnienie normy zharmonizowanej nie oznacza jeszcze, że można na jej podstawie domniemywać zgodność z jakąś dyrektywą. O magicznych właściwościach norm decyduje samodzielnie Wróżka Chrzestn… pardon, Komisja Europejska, publikując od czasu do czasu listę norm, które zostały przyjęte do tego ekskluzywnego grona bądź z niego wykluczone.5 Dla uproszczenia, w dalszej części tekstu określenie „normy zharmonizowane” będzie jednak stosowane w znaczeniu „normy pozwalające na domniemanie zgodności” — niezupełnie ściśle, jak pokazano, ale zgodnie z przyzwyczajeniami większości.
Wiemy już czym są normy zharmonizowane, ale czy normy te dotyczą tylko „nowych” maszyn, tzn. tylko wymagań zasadniczych? Nie — i to z dwóch powodów.
Po pierwsze, przepisy bhp zobowiązują pracodawcę do zapewnienia bezpieczeństwa i to zgodnie z aktualnym stanem techniki.6 Trudno znaleźć bardziej przekonujący opis tego stanu, niż normy, zwłaszcza normy zharmonizowane z dyrektywami, których przedmiotem jest właśnie bezpieczeństwo. Niezależnie więc, czy oceniamy maszynę pod kątem wymagań minimalnych, czy zasadniczych, odnosimy się do tych samych norm. Zamiast wskazanej na początku nierówności otrzymujemy więc raczej: zasadnicze = minimalne.
Po drugie, przepisy bhp często powołują normy wprost, np.: „Minimalne wymiary dróg i przejść określają Polskie Normy” (§ 4 ust. 2), „Miejsca niebezpieczne na przejściach zagrażające potknięciem się, upadkiem lub uderzeniem (np. stopnie) powinny być pomalowane barwami bezpieczeństwa zgodnie z Polskimi Normami” (§ 6 ust. 4). Gdy wydawane są nowe wersje norm, pojawia się tytułowy dylemat. Jak wiadomo, normy opracowywane są przez wielkie (zbiurokratyzowane do granic) instytucje, jak ISO czy CEN. Natomiast o możliwości domniemania zgodności z dyrektywą na podstawie tych norm decyduje Komisja Europejska. Wydanie nowej wersji normy wiąże się z wycofaniem wydania poprzedniego, ale KE potrzebuje nieco czasu (też przecież ma swój biurokratyczny aparat), żeby nowe wydanie zaakceptować. W okresie przejściowym mamy więc stare wydanie normy, które jest już wycofane, ale — jako zharmonizowane — jest podstawą do domniemania zgodności z wymaganiami zasadniczymi, oraz wydanie aktualne, które powinno być stosowane na podstawie przepisów bhp (wymagań minimalnych). A ponieważ wymagania nowego wydania są zwykle wyższe niż wydania poprzedniego, porównanie wymagań należałoby przedstawić ostatecznie jako: zasadnicze ⩽ minimalne.
Image by Luis Carlos Adrianzen from Pixabay
﹏﹏﹏
- ściśle: nowowprowadzana do Europejskiego Obszaru Gospodarczego [⤣]
- zasadnicze wymagania bezpieczeństwa dla maszyn, określone w dyrektywie 2006/42/WE ws. maszyn [⤣]
- nowe też [⤣]
- minimalne wymagania bezpieczeństwa przy użytkowaniu maszyn, dyrektywa 2009/104/WE [⤣]
- Po co więc istnieje twór pn. „norma zharmonizowana”? Nie wiadomo. [⤣]
- dyrektywa 89/391/EWG ws. wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy, art. 6 ust. 2 lit. e [⤣]
Dodaj komentarz